A sétányrózsa, tudományos néven Lantana camara, a trópusi Dél-Amerikából, Brazíliából származik. Hazájában gyomnövényként ismerik.
Tarthatjuk cserépben, edényben, függőkosárban. Hálás növény, egész nyáron át ontja változó színű virágait, szívós, napfényigényes, kedveli a meleget. Nevelése a leanderéhez hasonlatos. Meghálálja a sok földet (akár ki is ültethetjük a kertbe) a bőséges öntözést és tápoldatozást.
A hajtáscsúcsokon fejlődnek a verbénához hasonlító leggyakrabban
élénksárga, majd idővel narancsvörös színt öltő virágzatok. Ezen kívül
fehér, halványlila, sötétpiros, és rózsaszín fajtája is ismert. Tavasztól őszig
borítják a pillangóknak, méheknek is oly kedves virágok. Télikertben,
üvegházban akár egész szezonban virágzik. Teleltetése egyébként 8-10 fokos hőmérsékletű, világos helyen történhet, a vesszőket visszametszve (a lombjuk többnyire lehullik tavaszig.)
Szoliterként, fának de más dísznövényekkel
együtt is nevelhetjük, sőt, bonsainak is alkalmas.
Minél gyakrabban nyúlunk a metszőollóért, annál dúsabban fejlődnek a hajtások, és annál több virág fejlődik rajta. Metszéssel tetszőleges méretűvé, alakúvá akár fácskává is nevelhető.
Könnyen tartható, ellenálló növény, a szaporítása sem okoz gondot. Átlagos, jó vízgazdálkodású kerti földbe ültetve, napsütötte teraszon vagy a kertben tartva a fagyokig virít. Leginkább napon, de félárnyékban is nevelhető.
Érdekesség! Gyógyhatása is ismert!
Európába gyógyhatásainak köszönhetően került a spanyol hódítók közreműködésével. Levei, összezúzva, borogatásként, antiszeptikusak, és fájdalom csillapítóak. Rovarcsípésekre, vágásokra, horzsolásokra alkalmazhatóak. A levelek főzetét Mexikóban gyomorbántalmak ellen használják ma is. Másutt kígyómarást gyógyítanak vele. Teája reuma, megfázás, láz, torokfájás ellen hatékony. A levélforrázat inhalálása légúti problémák kezelésére hatásos. A száraz levelek elégetésekor felszabaduló füst szúnyogriasztó.
Sétányrózsa - további képek, információk
Sétányrózsa - további képek, információk
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése