Málna (Rubus idaeus)
A legenda szerint az Olümposzi istenek kedvelt csemegéje, a málna az Ida hegy lejtőin látta meg a napvilágot, innen származik elnevezése is: „vadszeder az Idáról”, azaz "Rubus idaeus". Magyar népies neve a "boldogasszony csipkéje" és a "himpér", a német "Himbeere" szó alapján.
A málna Magyarországon őshonos. Már az ókorban is gyógynövényként volt ismert. A középkorban elsősorban kolostorokban foglalkoztak vele.
Egyik legkedveltebb bogyós gyümölcsünkből most 4 fajtát mutatunk be:
Fertődi zamatos málna:
Középkései érésű, június második felében kezd érni. Gyümölcse középnagy, kemény húsállományú. Nagyon bőtermő. Mélyhűtött gyümölcse felengedés után is megtartja alakját.
Fertődi zamatos málna |
Ültetése: tőtávolság 30-40cm, sortávolság 150-200cm, támrendszert igényel. A letermett vesszőket termés után el kell távolítani, a friss vesszőket a támrendszerhez kell rögzíteni. Méterenként 10-15db tő meghagyása ajánlott.
Resa:
Korai érésű, június elején kezd érni. Nyári szezonja nagyon hosszú, eléri a másfél hónapot. Szeptemberben nagyon jó minőségű másodtermést képez. Gyümölcse közepes méretű, igen tetszetős, kemény húsállományú. Kiváló termőképességű, nagyon jó ízű.
Málna - Resa - korai, kétszer termő |
Glen Ample:
Korai érésű málna fajta. Bogyója nagy, sötétpiros, kemény. Kiváló aromájú. Hosszú ideig és könnyen szüretelhető.
Erős hosszú vesszőket nevel. Vesszői tüskementesek. Betegségekre nem érzékeny.
Késői fajta, júliustól érik, amikor a többi fajta már letermett. Minden ágát teljesen le kell vágni tavasszal földszintig.
2 évente át kell ültetni 1-1 vesszővel.
Végezetül pedig:
Ne féljünk a bölcs mondástól, mely szerint : "Ahol málna van, ott medve is!" Ültessünk málnát!
Ne féljünk a bölcs mondástól, mely szerint : "Ahol málna van, ott medve is!" Ültessünk málnát!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése